Skip to content

7 Highwood RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1936

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block80.01
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0031

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,587
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,200
48%
Improvement Value:$401,300
52%
Total Assessment$771,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,668+1.9%
2024$19,307+5.6%
2023$18,282+1.6%
2022$17,989+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1936