Skip to content

113 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
May 19, 2025

Property Information

Block80.01
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0031

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,969
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$327,800
42%
Improvement Value:$453,000
58%
Total Assessment$780,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,963+1.9%
2024$19,597+5.6%
2023$18,557+1.6%
2022$18,258+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$665,000
Sq Ft2,969DeedBook 20250, Page 33197Recorded5/27/2025

Property Sale

Sale
$665,000

To:

Sq Ft2,969DeedBook 20250, Page 33197

Property Sale

Sale
$368,000
DeedBook 12252, Page 2290

Property Built

Built

Year Built: 1961