Skip to content

11 North Koewing PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 30, 1993

Property Information

Block80.01
Lot5.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0031

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,680
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$357,200
60%
Improvement Value:$233,700
40%
Total Assessment$590,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,830+1.9%
2024$14,557+5.6%
2023$13,785+1.6%
2022$13,563+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 5273, Page 179

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4840, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1955