Skip to content

Gregory Avenue(Block 80.02 Lot 1.01)West Orange, NJ 07052

Built 1936

Last Sale Date
Apr 5, 2022

Property Information

Block80.02
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0033

Building Details

Building Class10
Description1SS
Dwellings0
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage2.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,067,000
97%
Improvement Value:$36,000
3%
Total Assessment$1,103,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,720+1.9%
2024$27,211+5.6%
2023$25,767+1.6%
2022$25,353+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1936