Skip to content

85 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Dec 13, 2013

Property Information

Block80.02
Lot10.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0031

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,906
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$467,500
51%
Improvement Value:$457,500
49%
Total Assessment$925,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,937+1.9%
2024$16,626+5.6%
2023$15,744+1.6%
2022$15,491+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000

To:

Sq Ft1,906DeedBook 12474, Page 6179

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5447, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 1950