Skip to content

77 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2008

Property Information

Block80.02
Lot10.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0031

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,270
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$458,800
44%
Improvement Value:$584,300
56%
Total Assessment$1,043,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,252+1.9%
2024$17,912+5.7%
2023$16,948+1.7%
2022$16,672+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$459,500
DeedBook 6241, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 1955