Skip to content

43 Highwood RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1996

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Aug 23, 2024

Property Information

Block80.02
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0031

Building Details

Building Class17
DescriptionC/9/2358/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,450
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$338,100
36%
Improvement Value:$601,100
64%
Total Assessment$939,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,441+1.9%
2024$31,846+5.6%
2023$30,156+1.6%
2022$29,671+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$990,000

To:

Sq Ft3,450DeedBook 20240, Page 50892

Property Built

Built

Year Built: 1996