Skip to content

48 Highwood RoadWest Orange, NJ 07052

Built 2000

Last Sale Price
$701,000
Last Sale Date
Mar 9, 2021

Property Information

Block80.02
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0031

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,072
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$353,800
38%
Improvement Value:$575,800
62%
Total Assessment$929,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,027+1.9%
2024$26,530+5.6%
2023$25,123+1.6%
2022$24,719+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$701,000

To:

Sq Ft3,072DeedBook 20210, Page 41397

Property Sale

Sale
$517,306
DeedBook 5713, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$1,700,000
DeedBook 5572, Page 251

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 5420, Page 739