Skip to content

7 Mountain DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Dec 12, 2003

Property Information

Block80.04
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0031

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,046
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$417,500
49%
Improvement Value:$435,600
51%
Total Assessment$853,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,640+1.9%
2024$19,279+7.6%
2023$17,921+1.6%
2022$17,633+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft3,046DeedBook 6029, Page 473

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5265, Page 359

Property Built

Built

Year Built: 1957