Skip to content

5 Mountain DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Date
Jul 11, 2023

Property Information

Block80.04
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0031

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,058
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,200
51%
Improvement Value:$404,000
49%
Total Assessment$824,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,423+1.9%
2024$19,062+5.7%
2023$18,037+1.7%
2022$17,743+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960