Skip to content

307 Northfield AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Mar 24, 2006

Property Information

Block81.01
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0016

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,950
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$274,300
50%
Improvement Value:$269,500
50%
Total Assessment$543,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,230+1.9%
2024$12,005+5.6%
2023$11,368+1.6%
2022$11,186+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,950DeedBook 6320, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1952