Skip to content

702 Prospect AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2023

Property Information

Block82.01
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0016

Building Details

Building Class17
Description1SBR/B1936
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,654
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$318,000
36%
Improvement Value:$565,100
64%
Total Assessment$883,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,862+1.9%
2024$16,553+5.6%
2023$15,674+1.6%
2022$15,422+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4864, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1936