Skip to content

1 Crest ViewWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2011

Property Information

Block82.01
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0016

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,670
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,400
50%
Improvement Value:$308,100
50%
Total Assessment$610,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,061+1.9%
2024$15,767+5.6%
2023$14,930+1.6%
2022$14,690+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958