Skip to content

658 Prospect AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 2006

Property Information

Block82.01
Lot7.08
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0016

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,046
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$307,100
49%
Improvement Value:$315,500
51%
Total Assessment$622,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,279+1.9%
2024$13,035+5.6%
2023$12,344+1.6%
2022$12,145+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$316,900
DeedBook 5909, Page 571

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 4847, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1950