Skip to content

662 Prospect AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$876,000
Last Sale Date
Sep 11, 2024

Property Information

Block82.01
Lot7.09
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0016

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,774
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$307,100
54%
Improvement Value:$263,300
46%
Total Assessment$570,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,635+1.9%
2024$11,421+5.6%
2023$10,815+1.6%
2022$10,641+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$876,000

To:

Sq Ft1,774DeedBook 20240, Page 64378

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,774DeedBook 20201, Page 22095Recorded12/8/2020

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5319, Page 530

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5185, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1950