Skip to content

710 Prospect AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1986

Last Sale Date
Apr 14, 2016

Property Information

Block82.01
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0016

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,202
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,800
42%
Improvement Value:$401,800
58%
Total Assessment$692,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,284+1.9%
2024$16,967+5.6%
2023$16,066+1.6%
2022$15,808+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

Sq Ft2,202DeedBook 12467, Page 8898Recorded11/13/2013

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4865, Page 876