Skip to content

67 Ridge RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1940

Last Sale Date
Jul 13, 2023

Property Information

Block82.02
Lot13.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0032

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,221
Acreage1.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$565,200
50%
Improvement Value:$560,700
50%
Total Assessment$1,125,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,899+1.9%
2024$30,327+5.7%
2023$28,704+1.6%
2022$28,239+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940