Skip to content

510-520 Prospect Ave.West Orange, NJ 07052

Built 1998
Commercial

Last Sale Price
$5,916,000
Last Sale Date
Dec 1, 2006

Property Information

Block82.03
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0032

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage14.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,470,000
30%
Improvement Value:$17,430,000
70%
Total Assessment$24,900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$632,340+1.9%
2024$620,730+5.6%
2023$587,790+1.6%
2022$578,340+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$5,916,000

To:

DeedBook 12019, Page 5672

Property Sale

Sale
$12,395,000
DeedBook 5636, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 5003, Page 337