Skip to content

53 Ridge RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1980
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block82.03
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0032

Building Details

Building Class17
Description1SS1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage6,012
Acreage0.79

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$459,200
32%
Improvement Value:$975,300
68%
Total Assessment$1,434,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,048+1.9%
2024$43,240+109.1%
2023$20,682+1.6%
2022$20,349-15.3%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-010940-25

Active
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 20170, Page 8454Recorded1/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1980