Skip to content

490 Prospect AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Date
Oct 25, 2023

Property Information

Block84.01
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings0
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,063,500
20%
Improvement Value:$4,246,500
80%
Total Assessment$5,310,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$138,201+1.9%
2024$135,664+5.6%
2023$128,465+1.6%
2022$126,399+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953