Skip to content

480 Prospect AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1951
Commercial

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jul 25, 1986

Property Information

Block84.01
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class10
Description2-1SS2G
Dwellings0
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,236,800
67%
Improvement Value:$613,200
33%
Total Assessment$1,850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,676+1.9%
2024$43,856+5.6%
2023$41,528+1.6%
2022$40,861-6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

DeedBook 4932, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1951