Skip to content

478 Prospect AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1963

Last Sale Date
Oct 2, 2023

Property Information

Block84.01
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings0
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,011,400
63%
Improvement Value:$1,179,600
37%
Total Assessment$3,191,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$114,758+1.9%
2024$112,651+5.6%
2023$106,673+1.6%
2022$104,958+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963