Skip to content

267 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2025

Property Information

Block84.01
Lot6
QualifierC0002
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class37
DescriptionB/2BG
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage3,248
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,000
42%
Improvement Value:$402,000
58%
Total Assessment$697,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,968+1.9%
2024$21,565+5.6%
2023$20,420+1.6%
2022$20,092+3.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$699,000

To:

Sq Ft3,248DeedBook 20240, Page 20501

Property Sale

Sale
$595,000
Sq Ft3,248DeedBook 20210, Page 58506Recorded5/7/2021

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft3,248DeedBook 20190, Page 19834Recorded3/5/2019

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft3,248DeedBook 12501, Page 7621Recorded6/26/2014

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft3,248DeedBook 12461, Page 7231Recorded10/8/2013

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5548, Page 905

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook 5336, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1990