Skip to content

25 Bradley TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1929

Last Sale Price
$643,000
Last Sale Date
Jul 17, 2023

Property Information

Block85.03
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0033

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,987
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,300
42%
Improvement Value:$380,200
58%
Total Assessment$655,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,881+1.9%
2024$12,645+5.6%
2023$11,974+1.6%
2022$11,781+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$643,000

To:

Sq Ft1,987DeedBook 20230, Page 47086

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,719DeedBook 20191, Page 11271Recorded11/22/2019

Property Sale

Sale
$448,000
DeedBook 6237, Page 129

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 5893, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1929