Skip to content

14 Bradley TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 25, 2018

Property Information

Block85.05
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0033

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,531
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,700
40%
Improvement Value:$339,300
60%
Total Assessment$570,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,773+1.9%
2024$12,539+5.6%
2023$11,873+1.6%
2022$11,682+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,510DeedBook 20180, Page 85752

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,531DeedBook 12445, Page 4946Recorded7/15/2013

Property Sale

Sale
$325,100
DeedBook 6045, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1930