Skip to content

15 Byrne RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1924

Last Sale Price
$96,500
Last Sale Date
May 15, 1985

Property Information

Block85.05
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0033

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,920
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,000
42%
Improvement Value:$323,600
58%
Total Assessment$558,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,806+1.9%
2024$12,571+5.6%
2023$11,904+1.6%
2022$11,712+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$96,500

To:

Sq Ft1,920DeedBook 4874, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1924