Skip to content

5 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Aug 5, 2015

Property Information

Block85.05
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0033

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,529
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,200
43%
Improvement Value:$301,000
57%
Total Assessment$528,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,836+1.9%
2024$11,619+5.6%
2023$11,003+1.6%
2022$10,826+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000

To:

Sq Ft1,601DeedBook 20150, Page 72931

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5130, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1952