Skip to content

19 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$432,000
Last Sale Date
Nov 21, 2016

Property Information

Block85.06
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0033

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,965
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,700
37%
Improvement Value:$472,400
63%
Total Assessment$753,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,492+1.9%
2024$14,226+5.6%
2023$13,471+1.6%
2022$13,255+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$432,000

To:

Sq Ft2,079DeedBook 20161, Page 4377

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5252, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1955