Skip to content

21 Fairway DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Aug 25, 2023

Property Information

Block86.01
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0036

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,071
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$264,500
36%
Improvement Value:$470,500
64%
Total Assessment$735,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,422+1.9%
2024$18,084+5.6%
2023$17,124+1.6%
2022$16,849+3.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$775,000

To:

Sq Ft2,071DeedBook 20230, Page 56383

Property Sale

Sale
$452,500

From:

To:

Sq Ft2,071DeedBook 12515, Page 8503Recorded9/19/2014

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12328, Page 3553

Property Sale

Sale
$207,900
DeedBook 12275, Page 3474

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5516, Page 619

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5146, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1956