Skip to content

23 Fairway DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1932

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Sep 2, 2021

Property Information

Block86.01
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0036

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,057
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$262,200
38%
Improvement Value:$428,100
62%
Total Assessment$690,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,396+1.9%
2024$19,040+5.6%
2023$18,030+1.6%
2022$17,740+3.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft2,057DeedBook 20211, Page 33771

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 20170, Page 95633Recorded10/30/2017

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,231DeedBook 20170, Page 81497Recorded9/14/2017

Property Sale

Sale
$605,000
DeedBook 6386, Page 215

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 5868, Page 881

Property Sale

Sale
$178,500
DeedBook 4925, Page 443

Property Built

Built

Year Built: 1932