Skip to content

27 Fairway DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Jul 20, 2017

Property Information

Block86.01
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0036

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,509
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,200
31%
Improvement Value:$704,100
69%
Total Assessment$1,027,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,341+1.9%
2024$26,839+7.8%
2023$24,905+1.6%
2022$24,504+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$785,000

To:

Sq Ft3,761DeedBook 20170, Page 81503

Property Sale

Sale
$705,000
DeedBook 6149, Page 553

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5644, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 1928