Skip to content

155 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2026

Property Information

Block86.03
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0036

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,372
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,600
38%
Improvement Value:$353,900
62%
Total Assessment$567,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,506+1.9%
2024$12,277+5.6%
2023$11,625+1.6%
2022$11,438+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$349,000

To:

Sq Ft1,372DeedBook 20180, Page 81368

Property Built

Built

Year Built: 1958