Skip to content

139 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2025

Property Information

Block86.03
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0036

Building Details

Building Class17
Description2SS2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,010
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,200
33%
Improvement Value:$426,700
67%
Total Assessment$636,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,853+1.9%
2024$16,544+5.6%
2023$15,666+3.1%
2022$15,200+3.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$790,000

To:

Sq Ft2,010DeedBook 20250, Page 21504

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,678DeedBook 20200, Page 6085Recorded1/16/2020

Property Sale

Sale
$157,955

From:

To:

Sq Ft2,678DeedBook 20190, Page 7275Recorded1/25/2019

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 6368, Page 260

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5890, Page 860

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 5823, Page 461

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5659, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1929