Skip to content

26 Fairway DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2015

Property Information

Block86.03
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0036

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,612
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,400
49%
Improvement Value:$261,100
51%
Total Assessment$512,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,614+1.9%
2024$14,346+5.6%
2023$13,584+1.6%
2022$13,366+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935