Skip to content

30 Fairway DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1935

Last Sale Price
$311,500
Last Sale Date
Jan 30, 2002

Property Information

Block86.03
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0036

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,526
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$253,500
36%
Improvement Value:$441,400
64%
Total Assessment$694,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,478+1.9%
2024$18,139+5.6%
2023$17,177+1.6%
2022$16,900+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$311,500

To:

Sq Ft2,526DeedBook 5858, Page 384

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5677, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1935