Skip to content

32 Fairway DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 27, 2006

Property Information

Block86.03
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0036

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,754
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$255,400
38%
Improvement Value:$416,400
62%
Total Assessment$671,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,914+1.9%
2024$14,640+5.6%
2023$13,863+1.6%
2022$13,640+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,754DeedBook 12025, Page 4230

Property Built

Built

Year Built: 1928