Skip to content

42 Fairway DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1931

Last Sale Price
$573,000
Last Sale Date
Jul 21, 2016

Property Information

Block86.03
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0036

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,384
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,400
33%
Improvement Value:$524,500
67%
Total Assessment$779,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,710+1.9%
2024$19,348+5.6%
2023$18,322+1.6%
2022$18,027+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$573,000

To:

Sq Ft2,838DeedBook 20160, Page 63427

Property Sale

Sale
$605,000
DeedBook 12036, Page 5988

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 6167, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1931