Skip to content

4 Highland PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1951
Other Exempt

Last Sale Price
$396,500
Last Sale Date
Nov 9, 2010

Property Information

Block86.04
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0036

Building Details

Building Class17
Description1SS2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,461
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$255,400
40%
Improvement Value:$390,600
60%
Total Assessment$646,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$14,333+3.5%
2011$13,852+3.5%
2010$13,387+6.5%
2009$12,575+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$396,500

To:

Sq Ft2,461DeedBook 12283, Page 1355

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5612, Page 826

Property Built

Built

Year Built: 1951