Skip to content

7 Highland PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 20, 2013

Property Information

Block86.05
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0036

Building Details

Building Class17
Description2SS2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,642
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,400
35%
Improvement Value:$492,000
65%
Total Assessment$755,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,628+1.9%
2024$18,286+5.6%
2023$17,316+1.6%
2022$17,037+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,621DeedBook 12462, Page 3048

Property Built

Built

Year Built: 1926