Skip to content

21 Brookside RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1966

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block86.09
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0036

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,936
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$234,200
44%
Improvement Value:$303,100
56%
Total Assessment$537,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,202+1.9%
2024$13,941+5.6%
2023$13,201+1.6%
2022$12,989+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft1,936DeedBook 20201, Page 22669

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5523, Page 310

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5294, Page 282

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 4949, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1966