Skip to content

156 Main StreetWest Orange, NJ 07052

Vacant Land

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jul 15, 2020

Property Information

Block89
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0043

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningOB-1
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$65,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,963+1.9%
2024$1,927+5.6%
2023$1,824+1.6%
2022$1,795+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

DeedBook 20200, Page 73601