Skip to content

136 Main StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1909

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Sep 30, 2011

Property Information

Block89
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0043

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
ZoningOB-1
Sq Footage2,161
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,200
40%
Improvement Value:$283,800
60%
Total Assessment$473,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,959+1.9%
2024$8,790+5.8%
2023$8,310+1.7%
2022$8,172+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft2,161DeedBook 12331, Page 8695

Property Built

Built

Year Built: 1909