Skip to content

130-132 Main StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1911
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2009

Property Information

Block89
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0038

Building Details

Building Class10
Description2SF8G
Dwellings4
ZoningOB-1
Sq Footage3,444
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$601,100
50%
Improvement Value:$612,500
50%
Total Assessment$1,213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,153+1.8%
2024$31,573+5.5%
2023$29,928+1.6%
2022$29,456+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 5807, Page 467

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 5108, Page 640

Property Sale

SaleMulti
$387,000
DeedBook 4920, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1911