Skip to content

2 Honeysuckle Ave.West Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Dec 14, 2005

Property Information

Block89
Lot58.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0038

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,729
Acreage0.82

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$461,900
42%
Improvement Value:$647,900
58%
Total Assessment$1,109,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,446+1.9%
2024$29,887+5.6%
2023$28,301+1.6%
2022$27,846+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

To:

Sq Ft3,729DeedBook 6282, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1926