Skip to content

5 Edgehill CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Mar 28, 1995

Property Information

Block89
Lot59.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0038

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,000
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$340,200
41%
Improvement Value:$495,200
59%
Total Assessment$835,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,078+1.9%
2024$20,691+5.6%
2023$19,593+1.6%
2022$19,278+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft3,000DeedBook 5358, Page 566

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 4818, Page 789

Property Built

Built

Year Built: 1928