Skip to content

5 Edgehill RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1977

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
May 28, 2020

Property Information

Block90
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0038

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,610
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$485,300
37%
Improvement Value:$826,000
63%
Total Assessment$1,311,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,680+1.9%
2024$30,117+5.6%
2023$28,519+1.6%
2022$28,060+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$690,000

To:

Sq Ft3,610DeedBook 20200, Page 62192

Property Sale

Sale
$688,500

From:

To:

Sq Ft3,610DeedBook 20200, Page 62184Recorded7/8/2020

Property Sale

Sale
$690,000
Sq Ft3,610DeedBook 20200, Page 33170Recorded3/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 1977