Skip to content

10 Tulip Ave.West Orange, NJ 07052

Built 1943

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Aug 29, 2019

Property Information

Block94
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0039

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage5,638
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$660,000
36%
Improvement Value:$1,158,600
64%
Total Assessment$1,818,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,994+1.9%
2024$38,278+7.2%
2023$35,703-16.5%
2022$42,741-5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000

To:

Sq Ft5,638DeedBook 20190, Page 90122

Property Built

Built

Year Built: 1943