Skip to content

34 Oak BendWest Orange, NJ 07052

Built 1963

Last Sale Price
$3,200,000
Last Sale Date
Sep 10, 2025

Property Information

Block96
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0036

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings9
ZoningR-1
Sq Footage10,300
Acreage1.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$577,300
22%
Improvement Value:$2,048,200
78%
Total Assessment$2,625,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$60,892+1.9%
2024$59,774-13.0%
2023$68,693+1.6%
2022$67,589+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$3,200,000

To:

DeedBook 20250, Page 59300

Property Sale

Sale
$2,399,000

To:

Sq Ft11,667DeedBook 20220, Page 19004

Property Sale

Sale
$2,200,000

To:

DeedBook 6196, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1963