Skip to content

2000 Clements Bridge Rd(Block 1.01 Lot 2.01)Woodbury, NJ 08096

Commercial

Last Sale Price
$70,000,000
Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block1.01
Lot2.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
DescriptionSHOPPING CENTER
Dwellings---
ZoningBC2
Sq Footage---
Acreage67.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,417,100
10%
Improvement Value:$21,582,900
90%
Total Assessment$24,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$860,400+3.3%
2024$832,800+2.2%
2023$815,040+1.2%
2022$805,680+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$82,459,091

From:

To:

DeedBook 5479, Page 311Recorded6/8/2016

Property Sale

Sale
$64,843,616
DeedBook 5013, Page 95

Property Sale

Sale
$11,388,000
DeedBook 4168, Page 30