Skip to content

115 Derbyshire PlWoodbury, NJ 08096

Built 2002

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 6, 2021

Property Information

Block1.05
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningBC2
Sq Footage1,979
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,100
19%
Improvement Value:$184,700
81%
Total Assessment$228,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,952+3.4%
2024$7,689+8.1%
2023$7,113+1.2%
2022$7,028+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,979DeedBook 6422, Page 34Recorded2/12/2021

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,979DeedBook 5392, Page 233Recorded11/9/2015

Property Sale

Sale
$182,822
DeedBook 3424, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$2,992,500
DeedBook 3192, Page 8